Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – Podstawowe objawy POChP

Nie ulega wątpliwości, że na stan naszych płuc wpływa wiele czynników. Są to zarówno uwarunkowania zewnętrzne, takie jak smog, jak i nasze własne nawyki – na przykład palenie papierosów. Prowadzimy coraz bardziej szkodliwy tryb życia, a przez to chorujemy na coraz większą liczbę poszczególnych dolegliwości. Jedną z nich jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, na którą w granicach naszego kraju cierpi już około dwóch milionów ludzi. Czym zatem jest omawiana przez nas choroba i jakie są podstawowe objawy POChP? Kto jest szczególnie narażony na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc? I czy jest to dolegliwość wyleczalna? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Definicja Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

POChP to dolegliwość, która obecnie uznana jest za chorobę cywilizacyjną. Wynika to z faktu, że na całym świecie cierpi na nią już ponad 400 milionów ludzi. Robi wrażenie, prawda? Okazuje się, że w latach dziewięćdziesiątych Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc zajmowała szóste miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów. W chwili obecnej jest to już pozycja czwarta, a wszystko wskazuje na to, że lada moment znajdzie się ona na podium. Statystyki niewątpliwie są przerażające, a jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że mamy do czynienia z chorobą nieuleczalną. Poniżej omówimy podstawowe objawy POChP, które, w dalszym ciągu, są bardzo często bagatelizowane przez pacjentów.

Podstawowe objawy POChP – Nie ignoruj ich!

Oczywistym jest, że symptomy chorób płucnych są dość charakterystyczne. Tym bardziej trudno zrozumieć, dlaczego wiele osób w ogóle nie zwraca na nie uwagi. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótką listę symptomów POChP, które powinny wzbudzić w Tobie niepokój.

  • Słaba kondycja – Całe życie byłeś sportowcem, a dziś odczuwasz zmęczenie przy najprostszych czynnościach fizycznych? Obniżenie tolerancji wysiłku to jeden z podstawowych objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Jeśli zatem zaobserwowałeś u siebie podobne zjawisko, koniecznie sprawdź stan swoich płuc u lekarza.
  • Kaszel i duszności – Szczególnie takie o charakterze przewlekłym. Jeśli zatem codziennie po wstaniu z łóżka dopada Cię atak kaszlu, a systematycznie od jakiegoś czasu odczuwasz brak możliwości złapania powietrza, to może być zły znak.
  • Występowanie plwociny – Podstawowe Objawy POChP – Zdarza Ci się odkrztuszać specyficzną wydzielinę, której, z całą pewnością, nie powinno być w płucach? Możliwe, że to plwocina – flegma zawierająca w sobie ślinę, komórki złuszczonego nabłonka oraz resztki pokarmowe. W późniejszych fazach choroby wydzielina ta może być zabarwiona na czerwono lub żółto – świadczy to o występowaniu krwi lub ropy w płucach.

Więcej informacji na temat „Podstawowe objawy POChP” znajdziesz na portalu Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/. Jeśli zatem zaobserwowałeś u siebie którykolwiek z powyższych symptomów, koniecznie poszerz swoją wiedzę o rzetelne informacje i skonsultuj stan ze specjalistą.

Nie zwlekaj z diagnozą!

Jak widzisz podstawowe objawy POChP są dość specyficzne i trudno byłoby ich nie zauważyć. Jeśli zatem masz podejrzenie, że możesz cierpieć na omawianą przez nas chorobę, czym prędzej dokonaj diagnozy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dolegliwością nieuleczalną; jej szybkie wykrycie umożliwia natomiast walkę z objawami choroby, co znacząco wpływa na jakość życia chorego. Zanim jednak udasz się do lekarza, możesz wykonać prosty test oceny ryzyka, znajdujący się na stronie https://oddychajmy.pl/.

Test porusza podstawowe objawy POChP i zawiera zaledwie cztery proste pytania, które dotyczą:

  • Odczuwania duszności i stanu Twojej kondycji fizycznej
  • Odkrztuszania plwociny podczas systematycznych ataków kaszlu
  • Palenia papierosów oraz wszelkich wyrobów tytoniowych
  • Występowania w najbliższym środowisku czynników, które mogą wpływać na rozwój POChP.

Po wypełnieniu krótkiej ankiety otrzymasz wynik, który wskaże Ci, czy masz się czym martwić.

Kogo atakuje Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

Po wykonaniu testu może okazać się, że jesteś w grupie ryzyka. Najnowsze badania wskazują bowiem, że szczególnie narażeni na chorobę są mężczyźni w grupie wiekowej 40+ i bynajmniej nie jest  to przypadek. To właśnie panowie wykonują bowiem takie zawody, jak: hutnik, górnik, pracownik przemysłowy oraz pracownik tartaku. Praca w warunkach pyłowych niewątpliwie wpływa na stan płuc i prowadzi do rozwoju jednostki chorobowej. Nie oznacza to jednak, że POChP nie atakuje kobiet. Niestety – kobiety powoli doganiają mężczyzn w liczbie zachorowań, stanowiąc już ponad 30% spośród wszystkich pacjentów.

Jeśli zatem odczuwasz podstawowe objawy POChP i jesteś mężczyzną, który ukończył czterdziesty rok życia, nie odkładaj badania płuc na później. Gwarantujemy, że prosta spirometria w dokładny zobrazuje stan Twoich płuc, a to, w przypadku potencjalnej choroby, umożliwi szybkie i sprawne wdrożenie leczenia objawowego. Połączenie zmiany trybu życia z lekami na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc pomoże Ci wrócić do normalności i w dalszym ciągu cieszyć się każdym dniem!