Fiat Ducato Tychy – Trzy generacje kultowego samochodu

Nie ulega wątpliwości, że Fiat Ducato Tychy to obecnie jeden z najpopularniejszych samochodów dostawczych nie tylko w Polsce, ale także na świecie. I trudno się temu dziwić – auto wyróżnia się nie tylko dobrymi parametrami, ale także bardzo korzystnym designem. Czy jednak zawsze tak było? W tym artykule przedstawimy Ci, jak zmieniał się Fiat Ducato Tychy na przestrzeni prawie czterdziestu lat! Wskażemy także związek pomiędzy Fiatem Ducato i Fiatem Talento oraz wyłuszczymy podstawowe zalety marki. Jeśli zatem jesteś fanem motoryzacji i interesujesz się tematyką samochodów dostawczych – świetnie trafiłeś. Zapraszamy do lektury poniższego tekstu!

Fiat Ducato Tychy – Pierwsza generacja samochodów

Choć trudno w to uwierzyć, prezentacja pierwszej generacji Fiata Ducato miała miejsce niemal czterdzieści lat temu, a konkretniej w roku 1981. Samochód przedstawiany był jako następca Fiata 238 i, jak na tamte lata, robił naprawdę ogromne wrażenie. Pierwsze generacja omawianego przez nas samochodu produkowana była w dwóch wersjach wyposażeniowych: S i SX. Warto dodać także, że pojazd posiadał cztery warianty ładowności, które przedstawiały się następująco:

 • Fiat Ducato 10 – ładowność do 1000 kg, czyli 1 tony
 • Fiat Ducato Tychy 13 – ładowność do 1300 kg, czyli 1,3 tony
 • Fiat Ducato 14 – ładowność do 1400 kg, czyli 1,4 tony
 • Fiat Ducato Maxi 18 – ładowność do 1800 kg, czyli 1,8 tony.

Osiem lat od premiery auto przeszło facelifting. Dodatkowo powstał także skrócony model Fiata Ducato, który uzyskał nazwę Fiat Talento. O tym poniżej.

Fiat Talento – Skrócony model Ducato

Ten model samochodu produkowany był w latach 1989-1994 i charakteryzował się znacznie mniejszą ładownością, niż Ducato Tychy. Talento mieścił w sobie bowiem ok. 800 kg, a jego całkowita masa wynosiła 2350 kg. Ciekawostką jest, że pojazd był sprzedawany w kilku różnych wersjach. Wśród nich możemy wymienić:

 • Furgon
 • Odmianę osobową
 • Odmianę skrzyniową (dostępna jedynie przez jakiś czas)
 • Podwozie z możliwością zabudowy

Auto oparte zostało na dwóch silnikach, które fani motoryzacji dobrze znali z modelu Ducato. Pierwszym z nich był silnik benzynowy 2.0, zaś drugim – wysokoprężny 1.9D.

Druga generacja Fiata Ducato

Można powiedzieć, że rok 1994 był rokiem przełomowym. To właśnie wtedy odsłonięto bowiem drugą generację samochodu Fiat Ducato Tychy – premiera nastąpiła podczas Targów Samochodów Użytkowych w Genewie. Auto charakteryzowało się zdecydowanie bardziej nowoczesnym wyglądem, niż poprzednik, dzięki czemu jego premiera odbiła się szerokim echem. Ten model pojazdu dostępny był w następujących wersjach:

 • Kabina ze skrzynią ładunkową
 • Kabina z układem napędowym
 • Podwozie pod zabudowę
 • Podwozie ramowe
 • Mikrobus
 • Kombi

Osiem lat później, w roku 2002, auto przeszło face lifting. Zmieniono wtedy zarówno wygląd zewnętrzny, jak i wnętrze samochodu oraz poszerzono ofertę silnikową. Zaproponowano wówczas wersję z napędem na cztery koła oraz zasilanie auta gazem.

Fiat Ducato Tychy – Trzecia generacja – Projekt Centro Stile Fiat

Trzecia generacja została Fiata Ducato została zaprojektowana przez Centro Stile Fiat i zaprezentowano ją w roku 2006. Auto zyskało zupełnie nowy design zewnętrzny, a także funkcjonalność pod względem komfortu. Samochód posiadał wówczas automatyczną klimatyzację, nawigację i zestaw głośnomówiący. Trzeba przyznać, że w porównaniu do pierwszej wersji Ducato, trzecia generacja robiła naprawdę ogromne wrażenie. Zaledwie 5 lat od premiery, w roku 2011, zaprezentowano również odświeżoną gamę Ducato. Zrezygnowano wtedy z silnika 2.2 i konstrukcji PSA – ta została zastąpiona konstrukcją Fiata o pojemności 2.0 l.

Face Lifting trzeciej generacji

Podobnie jak poprzednicy, trzecia gama Fiata Ducato również doczekała się face liftingu. Zmiany nastąpiły w roku 2014, a więc, standardowo, osiem lat po premierze. Samochód został wtedy dość mocno zmodernizowany – zmieniono wówczas cały przód pojazdu, nadając mu zupełnie innego charakteru. Wdrożono także szereg funkcji praktycznych, wśród których możemy wymienić na przykład:

 • Reflektory wraz ze światłami do jazdy dziennej (LED)
 • Nowy grill
 • Zupełnie nowe fotele
 • Uchwyt do telefonu
 • Miejsce na kubek

Samochód przyszłości – Fiat E-Ducato

Fiat Ducato Tychy na przestrzeni lat cieszył się ogromną popularnością wśród miłośników motoryzacji. W związku z tym w roku 2020 postanowiono przedstawić jego zupełnie nową wersję. Fiat E-Ducato, bo tak właśnie się nazywa, to absolutnie innowacyjny pojazd, napędzany energią elektryczną. Trzeba przyznać, że marka stanęła na wysokości zadania i zaprezentowała nie tylko dobry wizualnie projekt, ale także wyjątkowo funkcjonalny pojazd.

Więcej na ten temat przeczytasz na oficjalnej stronie: https://fiat-jeep-alfa.pl/. Jeśli zatem interesuje Cię motoryzacja i należysz do szerokiego grona miłośnika Fiata, koniecznie zapoznaj się z zamieszczonymi tam treściami! Jesteśmy pewni, że znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji oraz ciekawostek, o których dotychczas nie miałeś pojęcia.