Dachówka cementowa – czy warto?

Na rynku znajdziemy różne pokrycia dachowe, które różnią się parametrami takimi jak trwałość i ciężar. Jednym z dostępnych rozwiązań są dachówki ceramiczne i cementowe. Te ostatnie mają kilka ciekawych cech.
Najpopularniejszym pokryciem dachowym jest bez wątpienia blachodachówka. Wielu inwestorów decyduje się na ten materiał, ponieważ można go kupić w stosunkowo niskich cenach. Dzięki blachodachówce da się stworzyć ładne pokrycie dachu bez konieczności wydawania dużych pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyny materiał, który można zastosować. Warto zwrócić uwagę również na tradycyjne dachówki. Sprawdzają się one bardzo dobrze na przykład w przypadku dachów o skomplikowanych kształtach, gdzie ułożenie blachodachówki wiąże się z dużymi odpadami materiału.
Dachówka cementowa nie różni się w dużym stopniu wyglądem od dachówek ceramicznych. bardzo ładnie prezentuje się na tradycyjnych budynkach ze spadzistym dachem. Jej ważną zaletą jest mniejszy ciężar. Cement jest lżejszy niż ceramika, co ma dosyć duże znaczenie w przypadku pokrycia dachowego. Dzięki niższej masie materiału konstrukcja dachu będzie narażona na znacznie mniejsze obciążenia, a to może korzystnie wpłynąć na jej trwałość.
W porównaniu z popularnymi pokryciami z blachy, dachówka cementowa charakteryzuje się dużą trwałością. Takie pokrycie dachowe to rozwiązanie na dziesięciolecia. Jest również trwała i odporna na działania czynników atmosferycznych. To oznacza, że nawet po wielu latach, będzie ozdobą dachu i nie ulegnie uszkodzeniom. Z resztą w przypadku dachówek nie ma problemu z przeprowadzeniem napraw, ponieważ można wymieniać pojedyncze, uszkodzone elementy.
Dachówki na pewno mają swoich zagorzałych zwolenników, ze względu na ich estetykę. Bez wątpienia pasują one do domów o bardzo tradycyjnej architekturze, na przykład ładnie prezentują się na budynkach utrzymanych w stylu dworkowym. Zastosowanie różnego rodzaju dachówek jest również konieczne przy odnawianiu i renowacji budynków zabytkowych, w przypadku których bardziej nowoczesne rozwiązania po prostu się nie sprawdzą.
Czy warto zastosować dachówkę cementową do pokrycia dachu? Na pewno jest to interesujący materiał. Wprawdzie w przypadku takiej dachówki trzeba liczyć się z nieco wyższymi kosztami i dodatkowym wzmocnieniem dachu, jednak jest to niezwykle trwałe rozwiązanie. Bez wątpienia przez wiele dziesięcioleci nie będzie konieczności całkowitej wymiany pokrycia dachowego, które zachowa estetyczny wygląd, a także dużą szczelność.